11 rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę wybierając szkołę językową

    Osoby planujące rozpoczęcie nauki języka obcego często zastanawiają się, jak wybrać szkołę językową. Która z dostępnych w mieście spełni oczekiwania i zaspokoi potrzeby? W ostatnich latach  powstało ich bardzo wiele, jednak szkoła szkole nierówna. Poniżej zwracam uwagę na kilka kwestii, dzięki którym wybór powinien stać się łatwiejszy.

1. Jakiego kursu językowego szukasz i czego oczekujesz od szkoły językowej

    Zanim zdecydujesz się na wybór kursu, odpowiedz sobie na kluczowe pytania: czy chcesz uczyć się w trybie intensywnym czy w normalnym toku nauki? Czy wolisz zajęcia w grupie czy indywidualnie? Czy chcesz uczestniczyć w kursach językowych w szkole czy przez internet w trybie online? Czy interesuje cię kurs ogólny czy specjalistyczny? Udzielenie szczerych odpowiedzi na te pytania da Ci obraz tego, jakiego kursu szukasz.

2. Czy zajęcia prowadzi szkoła czy pojedynczy lektor

    Szkoła daje pewność, że nauka obywa się według określonego planu. Daje Ci możliwość wyboru lektora i poznania różnych akcentów. Wiele szkół organizuje zajęcia indywidualne lub w bardzo kameralnych grupach. Sprawdź, jak długo szkoła działa na rynku. 

3. Jak przekazywana jest wiedza

    Dowiedz się, jaką metodą prowadzone są zajęcia w szkole językowej, do której chcesz się zapisać (przykładowo metoda Callana, która opiera się głównie na konwersacjach).  Może są to zajęcia typowo warsztatowe, gdzie umiejętności językowe zdobywa się w praktyce, a może szkoła oferuje możliwość nauki języka z elementami jego kultury? Zastanów się, czy zależy ci na tym, by większy nacisk położyć na czytanie, pisanie, a może na mówienie?

4. Jakie kwalifikacje posiadają nauczyciele

    W całym procesie nauki niezwykle istotną rolę odgrywa lektor. To właśnie on jest przede wszystkim odpowiedzialny jest za postępy w nauce uczniów, ponieważ nadaje zajęciom charakter i specyficzny przebieg. Oprócz wysokich kwalifikacji liczy się staż pracy, osobowość i kreatywność. Nie bez znaczenia jest również to, czy będziesz miał zajęcia z różnymi prowadzącymi, co pozwoli Ci szybciej oswoić się z językiem, którego się będziesz uczył.

5. Opinie innych słuchaczy

    Nie ma bardziej wiarygodnych informacji na temat szkoły niż te, którą przekazują jej obecni i byli uczniowie. Jeśli uczestnicy kursu mają pozytywne zdanie na temat lektorów, sposobów nauki itp. już po zakończeniu kursu, to najprawdopodobniej w tej szkole właściwe osoby znajdują się na właściwym miejscu. Jeśli chcesz sam się przekonać, jak wyglądają zajęcia – upewnij się, że w szkole możesz skorzystać z lekcji próbnych.

6. Informacja zwrotna od lektora

    Z pewnością ucząc się danego języka ważne są dla ciebie postępy, które robisz uczestnicząc w kursie. Sam obiektywnie nie jesteś w stanie ich ocenić i właśnie dlatego tak duże znaczenie ma to, w jaki sposób będziesz otrzymywać informacje zwrotne od swojego lektora. Czy w szkole są regularnie przeprowadzane testy sprawdzające zdobyte umiejętności i motywujące do regularnej nauki? Czy po zajęciach będziesz mógł korzystać np. z dedykowanych platform elearningowych? Zanim zdecydujesz się zapisać na kurs, dowiedz się, w jaki sposób będziesz informowany o swoich wynikach w nauce, by jak najefektywniej i płynnie posługiwać się językiem.

7. Ile osób liczy klasa

    Zarówno zbyt liczna grupa kursantów, jak i za mała, nie jest korzystna. W zbyt licznych grupach brakuje możliwości dopasowania do potrzeb i umiejętności jej poszczególnych członków, a co za tym idzie kontaktu z nauczycielem. Zbyt mała liczba to mniej możliwości poznania innych osób, nawiązania kontaktu, możliwości uczenia się w różnorodny sposób. Ja sugeruję maksymalnie 6 -osobowe grupy.

8. Co jest zawarte w cenie

    Niektóre szkoły językowe, aby zachęcić przyszłych uczniów do zapisu na zajęcia, oferują różnego typu upusty cenowe. Warto porównać ceny konkurencyjnych ofert i zorientować się, na co możemy liczyć po uiszczeniu płatności. Pamiętajmy, że jakość też ma znaczenie.

9. Akredytacja

    Istnieje wiele instytucji zajmujących się kontrolą jakości systemu nauczania. Instytucje te oceniają szkoły i sprawdzają na jakim poziomie jest przekazywana wiedza. Jeśli szkoła posiada certyfikat jakości, to jest duże prawdopodobieństwo, że jest to szkoła lepsza od tych, które go nie mają.  

10. Lokalizacja szkoły

    Choć miejsce, w którym znajduje się szkoła, może się wydawać sprawą drugorzędną, to bynajmniej warto zwrócić uwagę na to, jak szybko jesteśmy w stanie pokonać drogę ze szkoły do domu i z powrotem.  Nikt nie lubi stać za długo w korkach. Oczywiście ważna jest godzina rozpoczęcia lekcji. Wieczorem wiele osób ma wolny czas, który może poświęcić na naukę języka, a i ruch na drogach wtedy jest zdecydowanie mniejszy.

11. Elastyczność

    Zapisując się na kurs z pewnością zadajesz sobie pytanie, czy szkoła zapewni ci kształcenie na poziomie, którego oczekujesz. Tak naprawdę, to nigdy do końca nie wiesz, do jakiej grupy trafisz, tj. na jakim poziomie będą umiejętności językowe pozostałych kursantów. I właśnie dlatego te szkoły, które preferują różne możliwości kształcenia, należy stawiać ponad tymi, które oferują kształcenie z wykorzystaniem tradycyjnych metod.